Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
formaliséieren formalisieren (D) – formaliser (F)
Stammformen formaliséierenformaliséiertformaliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echformaliséieren
duformaliséiers
hien/si,hatt/etformaliséiert
mirformaliséieren
dirformaliséiert
siformaliséieren
Perfekt
echhuformaliséiert
duhuesformaliséiert
hien/si,hatt/ethuetformaliséiert
mirhuformaliséiert
dirhuttformaliséiert
sihuformaliséiert
Plusquamperfekt
echhatformaliséiert
duhasformaliséiert
hien/si,hatt/ethatformaliséiert
mirhateformaliséiert
dirhatformaliséiert
sihateformaliséiert
Futur I
echwäert formaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifformaliséieren
dugéifsformaliséieren
hien/si,hatt/etgéifformaliséieren
mirgéifeformaliséieren
dirgéiftformaliséieren
sigéifeformaliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättformaliséiert
duhässformaliséiert
hien/si,hatt/ethättformaliséiert
mirhätteformaliséiert
dirhättformaliséiert
sihätteformaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularformaliséier!
Pluralformaliséiert!
formaliséiert
formaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiformaliséiert
dugëssformaliséiert
hie/si,hatt/etgëttformaliséiert
mirgiformaliséiert
dirgittformaliséiert
sigiformaliséiert
Perfekt
echsiformaliséiert ginn
dubassformaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassformaliséiert ginn
mirsiformaliséiert ginn
dirsiddformaliséiert ginn
sisiformaliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarformaliséiert ginn
duwaarsformaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarformaliséiert ginn
mirwareformaliséiert ginn
dirwaartformaliséiert ginn
siwareformaliséiert ginn
Futur I
echwäert formaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif formaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif formaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier formaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles