Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ausformuléieren ausformulieren (D) – parfaire la formulation (F)
Stammformen ausformuléierenformuléiert ausausformuléiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (aus-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echformuléieren aus
duformuléiers aus
hien/si,hatt/etformuléiert aus
mirformuléieren aus
dirformuléiert aus
siformuléieren aus
Perfekt
echhunnausformuléiert
duhuesausformuléiert
hien/si,hatt/ethuetausformuléiert
mirhunnausformuléiert
dirhuttausformuléiert
sihunnausformuléiert
Plusquamperfekt
echhatausformuléiert
duhasausformuléiert
hien/si,hatt/ethatausformuléiert
mirhatenausformuléiert
dirhatausformuléiert
sihatenausformuléiert
Futur I
echwäert ausformuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausformuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifausformuléieren
dugéifsausformuléieren
hien/si,hatt/etgéifausformuléieren
mirgéifenausformuléieren
dirgéiftausformuléieren
sigéifenausformuléieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättausformuléiert
duhässausformuléiert
hien/si,hatt/ethättausformuléiert
mirhättenausformuléiert
dirhättausformuléiert
sihättenausformuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularformuléier aus!
Pluralformuléiert aus!
ausformuléiert
ausformuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnausformuléiert
dugëssausformuléiert
hie/si,hatt/etgëttausformuléiert
mirginnausformuléiert
dirgittausformuléiert
siginnausformuléiert
Perfekt
echsinnausformuléiert ginn
dubassausformuléiert ginn
hien/si,hatt/etassausformuléiert ginn
mirsinnausformuléiert ginn
dirsiddausformuléiert ginn
sisinnausformuléiert ginn
Plusquamperfekt
echwarausformuléiert ginn
duwaarsausformuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarausformuléiert ginn
mirwarenausformuléiert ginn
dirwaartausformuléiert ginn
siwarenausformuléiert ginn
Futur I
echwäert ausformuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausformuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ausformuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ausformuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ausformuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ëmformuléierenformuléieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles