Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ëmformuléieren umformulieren (D) – changer la formulation (F)
Stammformen ëmformuléierenformuléiert ëmëmformuléiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (ëm-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echformuléieren ëm
duformuléiers ëm
hien/si,hatt/etformuléiert ëm
mirformuléieren ëm
dirformuléiert ëm
siformuléieren ëm
Perfekt
echhunnëmformuléiert
duhuesëmformuléiert
hien/si,hatt/ethuetëmformuléiert
mirhunnëmformuléiert
dirhuttëmformuléiert
sihunnëmformuléiert
Plusquamperfekt
echhatëmformuléiert
duhasëmformuléiert
hien/si,hatt/ethatëmformuléiert
mirhatenëmformuléiert
dirhatëmformuléiert
sihatenëmformuléiert
Futur I
echwäert ëmformuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmformuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifëmformuléieren
dugéifsëmformuléieren
hien/si,hatt/etgéifëmformuléieren
mirgéifenëmformuléieren
dirgéiftëmformuléieren
sigéifenëmformuléieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättëmformuléiert
duhässëmformuléiert
hien/si,hatt/ethättëmformuléiert
mirhättenëmformuléiert
dirhättëmformuléiert
sihättenëmformuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularformuléier ëm!
Pluralformuléiert ëm!
ëmformuléiert
ëmformuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnëmformuléiert
dugëssëmformuléiert
hie/si,hatt/etgëttëmformuléiert
mirginnëmformuléiert
dirgittëmformuléiert
siginnëmformuléiert
Perfekt
echsinnëmformuléiert ginn
dubassëmformuléiert ginn
hien/si,hatt/etassëmformuléiert ginn
mirsinnëmformuléiert ginn
dirsiddëmformuléiert ginn
sisinnëmformuléiert ginn
Plusquamperfekt
echwarëmformuléiert ginn
duwaarsëmformuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmformuléiert ginn
mirwarenëmformuléiert ginn
dirwaartëmformuléiert ginn
siwarenëmformuléiert ginn
Futur I
echwäert ëmformuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmformuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ëmformuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ëmformuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ëmformuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ausformuléierenformuléieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles