Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerfuerderen berfordern (D) – exiger trop, dpasser (F)
Stammformen iwwerfuerdereniwwerfuerdertiwwerfuerdert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerfuerderen
duiwwerfuerders
hien/si,hatt/etiwwerfuerdert
miriwwerfuerderen
diriwwerfuerdert
siiwwerfuerderen
Perfekt
echhunniwwerfuerdert
duhuesiwwerfuerdert
hien/si,hatt/ethuetiwwerfuerdert
mirhunniwwerfuerdert
dirhuttiwwerfuerdert
sihunniwwerfuerdert
Plusquamperfekt
echhatiwwerfuerdert
duhasiwwerfuerdert
hien/si,hatt/ethatiwwerfuerdert
mirhateniwwerfuerdert
dirhatiwwerfuerdert
sihateniwwerfuerdert
Futur I
echwäert iwwerfuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerfuerderen
dugéifsiwwerfuerderen
hien/si,hatt/etgéifiwwerfuerderen
mirgéifeniwwerfuerderen
dirgéiftiwwerfuerderen
sigéifeniwwerfuerderen
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwerfuerdert
duhssiwwerfuerdert
hien/si,hatt/ethttiwwerfuerdert
mirhtteniwwerfuerdert
dirhttiwwerfuerdert
sihtteniwwerfuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerfuerder!
Pluraliwwerfuerdert!
iwwerfuerdert
iwwerfuerderen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerfuerdert
dugëssiwwerfuerdert
hie/si,hatt/etgëttiwwerfuerdert
mirginniwwerfuerdert
dirgittiwwerfuerdert
siginniwwerfuerdert
Perfekt
echsinniwwerfuerdert ginn
dubassiwwerfuerdert ginn
hien/si,hatt/etassiwwerfuerdert ginn
mirsinniwwerfuerdert ginn
dirsiddiwwerfuerdert ginn
sisinniwwerfuerdert ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerfuerdert ginn
duwaarsiwwerfuerdert ginn
hien/si,hatt/etwariwwerfuerdert ginn
mirwareniwwerfuerdert ginn
dirwaartiwwerfuerdert ginn
siwareniwwerfuerdert ginn
Futur I
echwäert iwwerfuerdert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfuerdert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwerfuerdert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwerfuerdert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerfuerdert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
erausfuerderenermfuerderenerfuerderenfuerderenoffuerderenopfuerderenufuerderenzerckfuerderen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles