Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchbaken durchbacken (D)cuire entirement (F)to bake thoroughly (E)
Stammformen duerchbakenbaakt duerchduerchgebak
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • Vokalverdoppelung Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echbaken duerch
dubaaks duerch
hien/si,hatt/etbaakt duerch
mirbaken duerch
dirbaakt duerch
sibaken duerch
Perfekt
echhunnduerchgebak
duhuesduerchgebak
hien/si,hatt/ethuetduerchgebak
mirhunnduerchgebak
dirhuttduerchgebak
sihunnduerchgebak
Plusquamperfekt
echhatduerchgebak
duhasduerchgebak
hien/si,hatt/ethatduerchgebak
mirhatenduerchgebak
dirhatduerchgebak
sihatenduerchgebak
Futur I
echwäert duerchbaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebak hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchbaken
dugéifsduerchbaken
hien/si,hatt/etgéifduerchbaken
mirgéifenduerchbaken
dirgéiftduerchbaken
sigéifenduerchbaken
Konjunktiv II Perfekt
echhttduerchgebak
duhssduerchgebak
hien/si,hatt/ethttduerchgebak
mirhttenduerchgebak
dirhttduerchgebak
sihttenduerchgebak
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularbak duerch!
Pluralbaakt duerch!
duerchgebak
duerchbaken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgebak
dugëssduerchgebak
hie/si,hatt/etgëttduerchgebak
mirginnduerchgebak
dirgittduerchgebak
siginnduerchgebak
Perfekt
echsinnduerchgebak ginn
dubassduerchgebak ginn
hien/si,hatt/etassduerchgebak ginn
mirsinnduerchgebak ginn
dirsiddduerchgebak ginn
sisinnduerchgebak ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgebak ginn
duwaarsduerchgebak ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgebak ginn
mirwarenduerchgebak ginn
dirwaartduerchgebak ginn
siwarenduerchgebak ginn
Futur I
echwäert duerchgebak ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebak gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif duerchgebak
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif duerchgebak ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgebak ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
bakeniwwerbakenopbakenubaken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles