Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerbak-en berbacken (D) – gratiner (F) – au gratin (E)
Stammformen iwwerbak-eniwwerbaak-tiwwerbak
Kennzeichen unregelmig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-) • Vokalverdoppelung Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerbak-en
duiwwerbaak-s
hien/si,hatt/etiwwerbaak-t
miriwwerbak-en
diriwwerbaak-t
siiwwerbak-en
Perfekt
echhunniwwerbak
duhuesiwwerbak
hien/si,hatt/ethuetiwwerbak
mirhunniwwerbak
dirhuttiwwerbak
sihunniwwerbak
Plusquamperfekt
echhatiwwerbak
duhasiwwerbak
hien/si,hatt/ethatiwwerbak
mirhateniwwerbak
dirhatiwwerbak
sihateniwwerbak
Futur I
echwäert iwwerbak-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbak hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerbak-en
dugéifsiwwerbak-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerbak-en
mirgéifeniwwerbak-en
dirgéiftiwwerbak-en
sigéifeniwwerbak-en
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwerbak
duhssiwwerbak
hien/si,hatt/ethttiwwerbak
mirhtteniwwerbak
dirhttiwwerbak
sihtteniwwerbak
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerbak!
Pluraliwwerbaak-t!
iwwerbak
iwwerbak-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerbak
dugëssiwwerbak
hie/si,hatt/etgëttiwwerbak
mirginniwwerbak
dirgittiwwerbak
siginniwwerbak
Perfekt
echsinniwwerbak ginn
dubassiwwerbak ginn
hien/si,hatt/etassiwwerbak ginn
mirsinniwwerbak ginn
dirsiddiwwerbak ginn
sisinniwwerbak ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerbak ginn
duwaarsiwwerbak ginn
hien/si,hatt/etwariwwerbak ginn
mirwareniwwerbak ginn
dirwaartiwwerbak ginn
siwareniwwerbak ginn
Futur I
echwäert iwwerbak ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbak gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwerbak
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwerbak ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerbak ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
bak-enduerchbak-enopbak-enubak-en
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles