Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
goudronnéieren asphaltieren (D) – goudronner (F)
Stammformen goudronnéierengoudronnéiertgoudronnéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echgoudronnéieren
dugoudronnéiers
hien/si,hatt/etgoudronnéiert
mirgoudronnéieren
dirgoudronnéiert
sigoudronnéieren
Perfekt
echhugoudronnéiert
duhuesgoudronnéiert
hien/si,hatt/ethuetgoudronnéiert
mirhugoudronnéiert
dirhuttgoudronnéiert
sihugoudronnéiert
Plusquamperfekt
echhatgoudronnéiert
duhasgoudronnéiert
hien/si,hatt/ethatgoudronnéiert
mirhategoudronnéiert
dirhatgoudronnéiert
sihategoudronnéiert
Futur I
echwäert goudronnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert goudronnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifgoudronnéieren
dugéifsgoudronnéieren
hien/si,hatt/etgéifgoudronnéieren
mirgéifegoudronnéieren
dirgéiftgoudronnéieren
sigéifegoudronnéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättgoudronnéiert
duhässgoudronnéiert
hien/si,hatt/ethättgoudronnéiert
mirhättegoudronnéiert
dirhättgoudronnéiert
sihättegoudronnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulargoudronnéier!
Pluralgoudronnéiert!
goudronnéiert
goudronnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgigoudronnéiert
dugëssgoudronnéiert
hie/si,hatt/etgëttgoudronnéiert
mirgigoudronnéiert
dirgittgoudronnéiert
sigigoudronnéiert
Perfekt
echsigoudronnéiert ginn
dubassgoudronnéiert ginn
hien/si,hatt/etassgoudronnéiert ginn
mirsigoudronnéiert ginn
dirsiddgoudronnéiert ginn
sisigoudronnéiert ginn
Plusquamperfekt
echwargoudronnéiert ginn
duwaarsgoudronnéiert ginn
hien/si,hatt/etwargoudronnéiert ginn
mirwaregoudronnéiert ginn
dirwaartgoudronnéiert ginn
siwaregoudronnéiert ginn
Futur I
echwäert goudronnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert goudronnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif goudronnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif goudronnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier goudronnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles