Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerhéieren überhören (D)ne pas entendre, ignorer (des paroles) (F)
Stammformen iwwerhéiereniwwerhéiertiwwerhéieren
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerhéieren
duiwwerhéiers
hien/si,hatt/etiwwerhéiert
miriwwerhéieren
diriwwerhéiert
siiwwerhéieren
Perfekt
echhunniwwerhéieren
duhuesiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethuetiwwerhéieren
mirhunniwwerhéieren
dirhuttiwwerhéieren
sihunniwwerhéieren
Plusquamperfekt
echhatiwwerhéieren
duhasiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethatiwwerhéieren
mirhateniwwerhéieren
dirhatiwwerhéieren
sihateniwwerhéieren
Futur I
echwäert iwwerhéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéieren hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerhéieren
dugéifsiwwerhéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerhéieren
mirgéifeniwwerhéieren
dirgéiftiwwerhéieren
sigéifeniwwerhéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättiwwerhéieren
duhässiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethättiwwerhéieren
mirhätteniwwerhéieren
dirhättiwwerhéieren
sihätteniwwerhéieren
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerhéier!
Pluraliwwerhéiert!
iwwerhéieren
iwwerhéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerhéieren
dugëssiwwerhéieren
hie/si,hatt/etgëttiwwerhéieren
mirginniwwerhéieren
dirgittiwwerhéieren
siginniwwerhéieren
Perfekt
echsinniwwerhéiere ginn
dubassiwwerhéiere ginn
hien/si,hatt/etassiwwerhéiere ginn
mirsinniwwerhéiere ginn
dirsiddiwwerhéiere ginn
sisinniwwerhéiere ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerhéiere ginn
duwaarsiwwerhéiere ginn
hien/si,hatt/etwariwwerhéiere ginn
mirwareniwwerhéiere ginn
dirwaartiwwerhéiere ginn
siwareniwwerhéiere ginn
Futur I
echwäert iwwerhéiere ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéiere gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif iwwerhéieren
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif iwwerhéiere ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerhéiere ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
derzougehéieren eraushéierenerhéierengehéierenhéierenofhéierenophéierenunhéierenverhéieren
Bemerkungen (intern)
Variante des Partizips: gehéiert - akzeptiert???
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles