Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerhéier-en überhören (D)ne pas entendre, ignorer (des paroles) (F)
Stammformen iwwerhéier-eniwwerhéier-tiwwerhéier-en
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerhéier-en
duiwwerhéier-s
hien/si,hatt/etiwwerhéier-t
miriwwerhéier-en
diriwwerhéier-t
siiwwerhéier-en
Perfekt
echhunniwwerhéier-en
duhuesiwwerhéier-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerhéier-en
mirhunniwwerhéier-en
dirhuttiwwerhéier-en
sihunniwwerhéier-en
Plusquamperfekt
echhatiwwerhéier-en
duhasiwwerhéier-en
hien/si,hatt/ethatiwwerhéier-en
mirhateniwwerhéier-en
dirhatiwwerhéier-en
sihateniwwerhéier-en
Futur I
echwäert iwwerhéier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéier-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerhéier-en
dugéifsiwwerhéier-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerhéier-en
mirgéifeniwwerhéier-en
dirgéiftiwwerhéier-en
sigéifeniwwerhéier-en
Konjunktiv II Perfekt
echhättiwwerhéier-en
duhässiwwerhéier-en
hien/si,hatt/ethättiwwerhéier-en
mirhätteniwwerhéier-en
dirhättiwwerhéier-en
sihätteniwwerhéier-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerhéier!
Pluraliwwerhéier-t!
iwwerhéier-en
iwwerhéier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerhéier-en
dugëssiwwerhéier-en
hie/si,hatt/etgëttiwwerhéier-en
mirginniwwerhéier-en
dirgittiwwerhéier-en
siginniwwerhéier-en
Perfekt
echsinniwwerhéier-e ginn
dubassiwwerhéier-e ginn
hien/si,hatt/etassiwwerhéier-e ginn
mirsinniwwerhéier-e ginn
dirsiddiwwerhéier-e ginn
sisinniwwerhéier-e ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerhéier-e ginn
duwaarsiwwerhéier-e ginn
hien/si,hatt/etwariwwerhéier-e ginn
mirwareniwwerhéier-e ginn
dirwaartiwwerhéier-e ginn
siwareniwwerhéier-e ginn
Futur I
echwäert iwwerhéier-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéier-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif iwwerhéier-en
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif iwwerhéier-e ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerhéier-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
derzougehéier-en eraushéier-enerhéier-engehéier-enhéier-enofhéier-enophéier-enunhéier-enverhéier-en
Bemerkungen (intern)
Variante des Partizips: gehéiert - akzeptiert???
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles