Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
immobiliséieren immobilisieren (D) – immobiliser (F)
Stammformen immobiliséierenimmobiliséiertimmobiliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echimmobiliséieren
duimmobiliséiers
hien/si,hatt/etimmobiliséiert
mirimmobiliséieren
dirimmobiliséiert
siimmobiliséieren
Perfekt
echhunnimmobiliséiert
duhuesimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethuetimmobiliséiert
mirhunnimmobiliséiert
dirhuttimmobiliséiert
sihunnimmobiliséiert
Plusquamperfekt
echhatimmobiliséiert
duhasimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethatimmobiliséiert
mirhatenimmobiliséiert
dirhatimmobiliséiert
sihatenimmobiliséiert
Futur I
echwäert immobiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immobiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifimmobiliséieren
dugéifsimmobiliséieren
hien/si,hatt/etgéifimmobiliséieren
mirgéifenimmobiliséieren
dirgéiftimmobiliséieren
sigéifenimmobiliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättimmobiliséiert
duhässimmobiliséiert
hien/si,hatt/ethättimmobiliséiert
mirhättenimmobiliséiert
dirhättimmobiliséiert
sihättenimmobiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularimmobiliséier!
Pluralimmobiliséiert!
immobiliséiert
immobiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnimmobiliséiert
dugëssimmobiliséiert
hie/si,hatt/etgëttimmobiliséiert
mirginnimmobiliséiert
dirgittimmobiliséiert
siginnimmobiliséiert
Perfekt
echsinnimmobiliséiert ginn
dubassimmobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassimmobiliséiert ginn
mirsinnimmobiliséiert ginn
dirsiddimmobiliséiert ginn
sisinnimmobiliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarimmobiliséiert ginn
duwaarsimmobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarimmobiliséiert ginn
mirwarenimmobiliséiert ginn
dirwaartimmobiliséiert ginn
siwarenimmobiliséiert ginn
Futur I
echwäert immobiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert immobiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif immobiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif immobiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier immobiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles