Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
imprägnéieren imprägnieren (D) – imprégner (F)
Stammformen imprägnéierenimprägnéiertimprägnéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echimprägnéieren
duimprägnéiers
hien/si,hatt/etimprägnéiert
mirimprägnéieren
dirimprägnéiert
siimprägnéieren
Perfekt
echhunnimprägnéiert
duhuesimprägnéiert
hien/si,hatt/ethuetimprägnéiert
mirhunnimprägnéiert
dirhuttimprägnéiert
sihunnimprägnéiert
Plusquamperfekt
echhatimprägnéiert
duhasimprägnéiert
hien/si,hatt/ethatimprägnéiert
mirhatenimprägnéiert
dirhatimprägnéiert
sihatenimprägnéiert
Futur I
echwäert imprägnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert imprägnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifimprägnéieren
dugéifsimprägnéieren
hien/si,hatt/etgéifimprägnéieren
mirgéifenimprägnéieren
dirgéiftimprägnéieren
sigéifenimprägnéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättimprägnéiert
duhässimprägnéiert
hien/si,hatt/ethättimprägnéiert
mirhättenimprägnéiert
dirhättimprägnéiert
sihättenimprägnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularimprägnéier!
Pluralimprägnéiert!
imprägnéiert
imprägnéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnimprägnéiert
dugëssimprägnéiert
hie/si,hatt/etgëttimprägnéiert
mirginnimprägnéiert
dirgittimprägnéiert
siginnimprägnéiert
Perfekt
echsinnimprägnéiert ginn
dubassimprägnéiert ginn
hien/si,hatt/etassimprägnéiert ginn
mirsinnimprägnéiert ginn
dirsiddimprägnéiert ginn
sisinnimprägnéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarimprägnéiert ginn
duwaarsimprägnéiert ginn
hien/si,hatt/etwarimprägnéiert ginn
mirwarenimprägnéiert ginn
dirwaartimprägnéiert ginn
siwarenimprägnéiert ginn
Futur I
echwäert imprägnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert imprägnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif imprägnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif imprägnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier imprägnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles