Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
improviséieren improvisieren (D) – improviser (F)
Stammformen improviséierenimproviséiertimproviséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echimproviséieren
duimproviséiers
hien/si,hatt/etimproviséiert
mirimproviséieren
dirimproviséiert
siimproviséieren
Perfekt
echhunnimproviséiert
duhuesimproviséiert
hien/si,hatt/ethuetimproviséiert
mirhunnimproviséiert
dirhuttimproviséiert
sihunnimproviséiert
Plusquamperfekt
echhatimproviséiert
duhasimproviséiert
hien/si,hatt/ethatimproviséiert
mirhatenimproviséiert
dirhatimproviséiert
sihatenimproviséiert
Futur I
echwäert improviséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert improviséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifimproviséieren
dugéifsimproviséieren
hien/si,hatt/etgéifimproviséieren
mirgéifenimproviséieren
dirgéiftimproviséieren
sigéifenimproviséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättimproviséiert
duhässimproviséiert
hien/si,hatt/ethättimproviséiert
mirhättenimproviséiert
dirhättimproviséiert
sihättenimproviséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularimproviséier!
Pluralimproviséiert!
improviséiert
improviséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnimproviséiert
dugëssimproviséiert
hie/si,hatt/etgëttimproviséiert
mirginnimproviséiert
dirgittimproviséiert
siginnimproviséiert
Perfekt
echsinnimproviséiert ginn
dubassimproviséiert ginn
hien/si,hatt/etassimproviséiert ginn
mirsinnimproviséiert ginn
dirsiddimproviséiert ginn
sisinnimproviséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarimproviséiert ginn
duwaarsimproviséiert ginn
hien/si,hatt/etwarimproviséiert ginn
mirwarenimproviséiert ginn
dirwaartimproviséiert ginn
siwarenimproviséiert ginn
Futur I
echwäert improviséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert improviséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif improviséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif improviséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier improviséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles