Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
informatiséieren informatisieren (D) – informatiser (F)
Stammformen informatiséiereninformatiséiertinformatiséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echinformatiséieren
duinformatiséiers
hien/si,hatt/etinformatiséiert
mirinformatiséieren
dirinformatiséiert
siinformatiséieren
Perfekt
echhunninformatiséiert
duhuesinformatiséiert
hien/si,hatt/ethuetinformatiséiert
mirhunninformatiséiert
dirhuttinformatiséiert
sihunninformatiséiert
Plusquamperfekt
echhatinformatiséiert
duhasinformatiséiert
hien/si,hatt/ethatinformatiséiert
mirhateninformatiséiert
dirhatinformatiséiert
sihateninformatiséiert
Futur I
echwäert informatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert informatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifinformatiséieren
dugéifsinformatiséieren
hien/si,hatt/etgéifinformatiséieren
mirgéifeninformatiséieren
dirgéiftinformatiséieren
sigéifeninformatiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättinformatiséiert
duhässinformatiséiert
hien/si,hatt/ethättinformatiséiert
mirhätteninformatiséiert
dirhättinformatiséiert
sihätteninformatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularinformatiséier!
Pluralinformatiséiert!
informatiséiert
informatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginninformatiséiert
dugëssinformatiséiert
hie/si,hatt/etgëttinformatiséiert
mirginninformatiséiert
dirgittinformatiséiert
siginninformatiséiert
Perfekt
echsinninformatiséiert ginn
dubassinformatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassinformatiséiert ginn
mirsinninformatiséiert ginn
dirsiddinformatiséiert ginn
sisinninformatiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarinformatiséiert ginn
duwaarsinformatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarinformatiséiert ginn
mirwareninformatiséiert ginn
dirwaartinformatiséiert ginn
siwareninformatiséiert ginn
Futur I
echwäert informatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert informatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif informatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif informatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier informatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles