Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
internéieren internieren (D) – interner (F)
Stammformen internéiereninternéiertinternéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echinternéieren
duinternéiers
hien/si,hatt/etinternéiert
mirinternéieren
dirinternéiert
siinternéieren
Perfekt
echhunninternéiert
duhuesinternéiert
hien/si,hatt/ethuetinternéiert
mirhunninternéiert
dirhuttinternéiert
sihunninternéiert
Plusquamperfekt
echhatinternéiert
duhasinternéiert
hien/si,hatt/ethatinternéiert
mirhateninternéiert
dirhatinternéiert
sihateninternéiert
Futur I
echwäert internéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert internéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifinternéieren
dugéifsinternéieren
hien/si,hatt/etgéifinternéieren
mirgéifeninternéieren
dirgéiftinternéieren
sigéifeninternéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättinternéiert
duhässinternéiert
hien/si,hatt/ethättinternéiert
mirhätteninternéiert
dirhättinternéiert
sihätteninternéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularinternéier!
Pluralinternéiert!
internéiert
internéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginninternéiert
dugëssinternéiert
hie/si,hatt/etgëttinternéiert
mirginninternéiert
dirgittinternéiert
siginninternéiert
Perfekt
echsinninternéiert ginn
dubassinternéiert ginn
hien/si,hatt/etassinternéiert ginn
mirsinninternéiert ginn
dirsiddinternéiert ginn
sisinninternéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarinternéiert ginn
duwaarsinternéiert ginn
hien/si,hatt/etwarinternéiert ginn
mirwareninternéiert ginn
dirwaartinternéiert ginn
siwareninternéiert ginn
Futur I
echwäert internéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert internéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif internéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif internéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier internéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles