Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
dropkéieren
Stammformen dropkéierenkéiert dropdropgekéiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (drop-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkéieren drop
dukéiers drop
hien/si,hatt/etkéiert drop
mirkéieren drop
dirkéiert drop
sikéieren drop
Perfekt
echhunndropgekéiert
duhuesdropgekéiert
hien/si,hatt/ethuetdropgekéiert
mirhunndropgekéiert
dirhuttdropgekéiert
sihunndropgekéiert
Plusquamperfekt
echhatdropgekéiert
duhasdropgekéiert
hien/si,hatt/ethatdropgekéiert
mirhatendropgekéiert
dirhatdropgekéiert
sihatendropgekéiert
Futur I
echwäert dropkéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgekéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifdropkéieren
dugéifsdropkéieren
hien/si,hatt/etgéifdropkéieren
mirgéifendropkéieren
dirgéiftdropkéieren
sigéifendropkéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättdropgekéiert
duhässdropgekéiert
hien/si,hatt/ethättdropgekéiert
mirhättendropgekéiert
dirhättdropgekéiert
sihättendropgekéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkéier drop!
Pluralkéiert drop!
dropgekéiert
dropkéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginndropgekéiert
dugëssdropgekéiert
hie/si,hatt/etgëttdropgekéiert
mirginndropgekéiert
dirgittdropgekéiert
siginndropgekéiert
Perfekt
echsinndropgekéiert ginn
dubassdropgekéiert ginn
hien/si,hatt/etassdropgekéiert ginn
mirsinndropgekéiert ginn
dirsidddropgekéiert ginn
sisinndropgekéiert ginn
Plusquamperfekt
echwardropgekéiert ginn
duwaarsdropgekéiert ginn
hien/si,hatt/etwardropgekéiert ginn
mirwarendropgekéiert ginn
dirwaartdropgekéiert ginn
siwarendropgekéiert ginn
Futur I
echwäert dropgekéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgekéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif dropgekéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif dropgekéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier dropgekéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
akéierenbäikéierenbekéierenëmkéierenerauskéierenkéierenofkéierenukéierenverkéierenvirverkéieren zoukéieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles