Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
aklasséieren einklassieren, einheften (D) – classer (F)
Stammformen aklasséierenklasséiert anaklasséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (an-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echklasséieren an
duklasséiers an
hien/si,hatt/etklasséiert an
mirklasséieren an
dirklasséiert an
siklasséieren an
Perfekt
echhunnaklasséiert
duhuesaklasséiert
hien/si,hatt/ethuetaklasséiert
mirhunnaklasséiert
dirhuttaklasséiert
sihunnaklasséiert
Plusquamperfekt
echhataklasséiert
duhasaklasséiert
hien/si,hatt/ethataklasséiert
mirhatenaklasséiert
dirhataklasséiert
sihatenaklasséiert
Futur I
echwäert aklasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aklasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifaklasséieren
dugéifsaklasséieren
hien/si,hatt/etgéifaklasséieren
mirgéifenaklasséieren
dirgéiftaklasséieren
sigéifenaklasséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättaklasséiert
duhässaklasséiert
hien/si,hatt/ethättaklasséiert
mirhättenaklasséiert
dirhättaklasséiert
sihättenaklasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularklasséier an!
Pluralklasséiert an!
aklasséiert
aklasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnaklasséiert
dugëssaklasséiert
hie/si,hatt/etgëttaklasséiert
mirginnaklasséiert
dirgittaklasséiert
siginnaklasséiert
Perfekt
echsinnaklasséiert ginn
dubassaklasséiert ginn
hien/si,hatt/etassaklasséiert ginn
mirsinnaklasséiert ginn
dirsiddaklasséiert ginn
sisinnaklasséiert ginn
Plusquamperfekt
echwaraklasséiert ginn
duwaarsaklasséiert ginn
hien/si,hatt/etwaraklasséiert ginn
mirwarenaklasséiert ginn
dirwaartaklasséiert ginn
siwarenaklasséiert ginn
Futur I
echwäert aklasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aklasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif aklasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif aklasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier aklasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
deklasséierenklasséieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles