Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
konvertéieren konvertieren (D) – converter (F)
Stammformen konvertéierenkonvertéiertkonvertéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkonvertéieren
dukonvertéiers
hien/si,hatt/etkonvertéiert
mirkonvertéieren
dirkonvertéiert
sikonvertéieren
Perfekt
echhukonvertéiert
duhueskonvertéiert
hien/si,hatt/ethuetkonvertéiert
mirhukonvertéiert
dirhuttkonvertéiert
sihukonvertéiert
Plusquamperfekt
echhatkonvertéiert
duhaskonvertéiert
hien/si,hatt/ethatkonvertéiert
mirhatekonvertéiert
dirhatkonvertéiert
sihatekonvertéiert
Futur I
echwäert konvertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konvertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkonvertéieren
dugéifskonvertéieren
hien/si,hatt/etgéifkonvertéieren
mirgéifekonvertéieren
dirgéiftkonvertéieren
sigéifekonvertéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkonvertéiert
duhässkonvertéiert
hien/si,hatt/ethättkonvertéiert
mirhättekonvertéiert
dirhättkonvertéiert
sihättekonvertéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkonvertéier!
Pluralkonvertéiert!
konvertéiert
konvertéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikonvertéiert
dugësskonvertéiert
hie/si,hatt/etgëttkonvertéiert
mirgikonvertéiert
dirgittkonvertéiert
sigikonvertéiert
Perfekt
echsikonvertéiert ginn
dubasskonvertéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonvertéiert ginn
mirsikonvertéiert ginn
dirsiddkonvertéiert ginn
sisikonvertéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkonvertéiert ginn
duwaarskonvertéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonvertéiert ginn
mirwarekonvertéiert ginn
dirwaartkonvertéiert ginn
siwarekonvertéiert ginn
Futur I
echwäert konvertéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konvertéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif konvertéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif konvertéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier konvertéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles