Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ënnerkréien unterkriegen (D)intimider (F)
Stammformen ënnerkréienkritt ënnerënnerkritt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb (Vokalwechsel) • Hilfsverb hunn • Partikelverb (ënner-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Präsens
echkréien ënner
dukriss ënner
hien/si,hatt/etkritt ënner
mirkréien ënner
dirkritt ënner
sikréien ënner
Präteritum
echkrut ënner
dukruuts ënner
hien/si,hatt/etkrut ënner
mirkruten ënner
dirkrut ënner
sikruten ënner
Perfekt
echhunnënnerkritt
duhuesënnerkritt
hien/si,hatt/ethuetënnerkritt
mirhunnënnerkritt
dirhuttënnerkritt
sihunnënnerkritt
Plusquamperfekt
echhatënnerkritt
duhasënnerkritt
hien/si,hatt/ethatënnerkritt
mirhatenënnerkritt
dirhatënnerkritt
sihatenënnerkritt
Futur I
echwäert ënnerkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ënnerkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Einfacher Konjunktiv II
echkrit ënner
dukriits ënner
hien/si,hatt/etkrit ënner
mirkriten ënner
dirkrit ënner
sikriten ënner
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifënnerkréien
dugéifsënnerkréien
hien/si,hatt/etgéifënnerkréien
mirgéifenënnerkréien
dirgéiftënnerkréien
sigéifenënnerkréien
Konjunktiv II Perfekt
echhättënnerkritt
duhässënnerkritt
hien/si,hatt/ethättënnerkritt
mirhättenënnerkritt
dirhättënnerkritt
sihättenënnerkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkeen Imperativ ënner!
Pluralkeen Imperativ ënner!
ënnerkritt
ënnerkréien
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
bäikréiendropkréienduerchkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Bemerkungen (intern)
existieren alle Formen?
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles