Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
drakucken dreinblicken (D) – avoir l'air (F)
Stammformen drakuckenkuckt drandragekuckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (dran-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkucken dran
dukucks dran
hien/si,hatt/etkuckt dran
mirkucken dran
dirkuckt dran
sikucken dran
Perfekt
echhunndragekuckt
duhuesdragekuckt
hien/si,hatt/ethuetdragekuckt
mirhunndragekuckt
dirhuttdragekuckt
sihunndragekuckt
Plusquamperfekt
echhatdragekuckt
duhasdragekuckt
hien/si,hatt/ethatdragekuckt
mirhatendragekuckt
dirhatdragekuckt
sihatendragekuckt
Futur I
echwäert drakucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragekuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifdrakucken
dugéifsdrakucken
hien/si,hatt/etgéifdrakucken
mirgéifendrakucken
dirgéiftdrakucken
sigéifendrakucken
Konjunktiv II Perfekt
echhttdragekuckt
duhssdragekuckt
hien/si,hatt/ethttdragekuckt
mirhttendragekuckt
dirhttdragekuckt
sihttendragekuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkuck dran!
Pluralkuckt dran!
dragekuckt
drakucken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginndragekuckt
dugëssdragekuckt
hie/si,hatt/etgëttdragekuckt
mirginndragekuckt
dirgittdragekuckt
siginndragekuckt
Perfekt
echsinndragekuckt ginn
dubassdragekuckt ginn
hien/si,hatt/etassdragekuckt ginn
mirsinndragekuckt ginn
dirsidddragekuckt ginn
sisinndragekuckt ginn
Plusquamperfekt
echwardragekuckt ginn
duwaarsdragekuckt ginn
hien/si,hatt/etwardragekuckt ginn
mirwarendragekuckt ginn
dirwaartdragekuckt ginn
siwarendragekuckt ginn
Futur I
echwäert dragekuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragekuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif dragekuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif dragekuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier dragekuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
auskuckenbekuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckeneriwwerkuckenerofkuckeneropkuckenewechkuckeniwwerkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles