Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ewechkucken wegsehen (D)dtourner le regard (F)
Stammformen ewechkuckenkuckt ewechewechgekuckt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (ewech-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echkucken ewech
dukucks ewech
hien/si,hatt/etkuckt ewech
mirkucken ewech
dirkuckt ewech
sikucken ewech
Perfekt
echhunnewechgekuckt
duhuesewechgekuckt
hien/si,hatt/ethuetewechgekuckt
mirhunnewechgekuckt
dirhuttewechgekuckt
sihunnewechgekuckt
Plusquamperfekt
echhatewechgekuckt
duhasewechgekuckt
hien/si,hatt/ethatewechgekuckt
mirhatenewechgekuckt
dirhatewechgekuckt
sihatenewechgekuckt
Futur I
echwäert ewechkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgekuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifewechkucken
dugéifsewechkucken
hien/si,hatt/etgéifewechkucken
mirgéifenewechkucken
dirgéiftewechkucken
sigéifenewechkucken
Konjunktiv II Perfekt
echhttewechgekuckt
duhssewechgekuckt
hien/si,hatt/ethttewechgekuckt
mirhttenewechgekuckt
dirhttewechgekuckt
sihttenewechgekuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkuck ewech!
Pluralkuckt ewech!
ewechgekuckt
ewechkucken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnewechgekuckt
dugëssewechgekuckt
hie/si,hatt/etgëttewechgekuckt
mirginnewechgekuckt
dirgittewechgekuckt
siginnewechgekuckt
Perfekt
echsinnewechgekuckt ginn
dubassewechgekuckt ginn
hien/si,hatt/etassewechgekuckt ginn
mirsinnewechgekuckt ginn
dirsiddewechgekuckt ginn
sisinnewechgekuckt ginn
Plusquamperfekt
echwarewechgekuckt ginn
duwaarsewechgekuckt ginn
hien/si,hatt/etwarewechgekuckt ginn
mirwarenewechgekuckt ginn
dirwaartewechgekuckt ginn
siwarenewechgekuckt ginn
Futur I
echwäert ewechgekuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgekuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif ewechgekuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif ewechgekuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ewechgekuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
auskuckenbekuckendrakuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckeneriwwerkuckenerofkuckeneropkuckeniwwerkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles