Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerkucken bersehen (D) – sans voir, ne pas voir qch. (F)
Stammformen iwwerkuckeniwwerkucktiwwerkuckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerkucken
duiwwerkucks
hien/si,hatt/etiwwerkuckt
miriwwerkucken
diriwwerkuckt
siiwwerkucken
Perfekt
echhunniwwerkuckt
duhuesiwwerkuckt
hien/si,hatt/ethuetiwwerkuckt
mirhunniwwerkuckt
dirhuttiwwerkuckt
sihunniwwerkuckt
Plusquamperfekt
echhatiwwerkuckt
duhasiwwerkuckt
hien/si,hatt/ethatiwwerkuckt
mirhateniwwerkuckt
dirhatiwwerkuckt
sihateniwwerkuckt
Futur I
echwäert iwwerkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerkucken
dugéifsiwwerkucken
hien/si,hatt/etgéifiwwerkucken
mirgéifeniwwerkucken
dirgéiftiwwerkucken
sigéifeniwwerkucken
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwerkuckt
duhssiwwerkuckt
hien/si,hatt/ethttiwwerkuckt
mirhtteniwwerkuckt
dirhttiwwerkuckt
sihtteniwwerkuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerkuck!
Pluraliwwerkuckt!
iwwerkuckt
iwwerkucken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerkuckt
dugëssiwwerkuckt
hie/si,hatt/etgëttiwwerkuckt
mirginniwwerkuckt
dirgittiwwerkuckt
siginniwwerkuckt
Perfekt
echsinniwwerkuckt ginn
dubassiwwerkuckt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerkuckt ginn
mirsinniwwerkuckt ginn
dirsiddiwwerkuckt ginn
sisinniwwerkuckt ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerkuckt ginn
duwaarsiwwerkuckt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerkuckt ginn
mirwareniwwerkuckt ginn
dirwaartiwwerkuckt ginn
siwareniwwerkuckt ginn
Futur I
echwäert iwwerkuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwerkuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwerkuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerkuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
auskuckenbekuckendrakuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckeneriwwerkuckenerofkuckeneropkuckenewechkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Bemerkungen (intern)
Partizip:iwwerkuckt
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles