Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
derbäiléieren hinzulernen (D) – apprendre en plus (F)
Stammformen derbäiléierenléiert derbäiderbäigeléiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (derbäi-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten dobäiléieren, bäiléieren
Indikativ Aktiv
Präsens
echléieren derbäi
duléiers derbäi
hien/si,hatt/etléiert derbäi
mirléieren derbäi
dirléiert derbäi
siléieren derbäi
Perfekt
echhunnderbäigeléiert
duhuesderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethuetderbäigeléiert
mirhunnderbäigeléiert
dirhuttderbäigeléiert
sihunnderbäigeléiert
Plusquamperfekt
echhatderbäigeléiert
duhasderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethatderbäigeléiert
mirhatenderbäigeléiert
dirhatderbäigeléiert
sihatenderbäigeléiert
Futur I
echwäert derbäiléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäigeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifderbäiléieren
dugéifsderbäiléieren
hien/si,hatt/etgéifderbäiléieren
mirgéifenderbäiléieren
dirgéiftderbäiléieren
sigéifenderbäiléieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättderbäigeléiert
duhässderbäigeléiert
hien/si,hatt/ethättderbäigeléiert
mirhättenderbäigeléiert
dirhättderbäigeléiert
sihättenderbäigeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularléier derbäi!
Pluralléiert derbäi!
derbäigeléiert
derbäiléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnderbäigeléiert
dugëssderbäigeléiert
hie/si,hatt/etgëttderbäigeléiert
mirginnderbäigeléiert
dirgittderbäigeléiert
siginnderbäigeléiert
Perfekt
echsinnderbäigeléiert ginn
dubassderbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etassderbäigeléiert ginn
mirsinnderbäigeléiert ginn
dirsiddderbäigeléiert ginn
sisinnderbäigeléiert ginn
Plusquamperfekt
echwarderbäigeléiert ginn
duwaarsderbäigeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarderbäigeléiert ginn
mirwarenderbäigeléiert ginn
dirwaartderbäigeléiert ginn
siwarenderbäigeléiert ginn
Futur I
echwäert derbäigeléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbäigeléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif derbäigeléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif derbäigeléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier derbäigeléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
bäiléierenbeléierenerofléierenléierenuléierenverléieren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles