Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
sech erbäibeméien vorstellig werden (D)venir à  un rendez-vous (F)
Stammformen sech erbäibeméienbeméit sech erbäisech erbäibeméit
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • reflexiv • präfigiertes Verb (erbäi-be-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echbeméie mech erbäi
dubeméis dech erbäi
hien/si,hatt/etbeméit sech erbäi
mirbeméien eis erbäi
dirbeméit iech erbäi
sibeméie sech erbäi
Perfekt
echhumecherbäibeméit
duhuesdecherbäibeméit
hien/si,hatt/ethuetsecherbäibeméit
mirhunneiserbäibeméit
dirhuttiecherbäibeméit
sihusecherbäibeméit
Plusquamperfekt
echhatmecherbäibeméit
duhasdecherbäibeméit
hien/si,hatt/ethatsecherbäibeméit
mirhateneiserbäibeméit
dirhatiecherbäibeméit
sihatesecherbäibeméit
Futur I
echwäert erbäibeméien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäibeméit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferbäibeméien
dugéifserbäibeméien
hien/si,hatt/etgéiferbäibeméien
mirgéifenerbäibeméien
dirgéifterbäibeméien
sigéifenerbäibeméien
Konjunktiv II Perfekt
echhättmecherbäibeméit
duhässdecherbäibeméit
hien/si,hatt/ethättsecherbäibeméit
mirhätteneiserbäibeméit
dirhättiecherbäibeméit
sihättesecherbäibeméit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularbeméi dech erbäi!
Pluralbeméit iech erbäi!
erbäibeméit
erbäibeméien
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
beméieneropbeméien ofméien
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles