Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
minimiséieren minimisieren (D) – minimiser (F)
Stammformen minimiséierenminimiséiertminimiséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echminimiséieren
duminimiséiers
hien/si,hatt/etminimiséiert
mirminimiséieren
dirminimiséiert
siminimiséieren
Perfekt
echhuminimiséiert
duhuesminimiséiert
hien/si,hatt/ethuetminimiséiert
mirhuminimiséiert
dirhuttminimiséiert
sihuminimiséiert
Plusquamperfekt
echhatminimiséiert
duhasminimiséiert
hien/si,hatt/ethatminimiséiert
mirhateminimiséiert
dirhatminimiséiert
sihateminimiséiert
Futur I
echwäert minimiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert minimiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifminimiséieren
dugéifsminimiséieren
hien/si,hatt/etgéifminimiséieren
mirgéifeminimiséieren
dirgéiftminimiséieren
sigéifeminimiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättminimiséiert
duhässminimiséiert
hien/si,hatt/ethättminimiséiert
mirhätteminimiséiert
dirhättminimiséiert
sihätteminimiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularminimiséier!
Pluralminimiséiert!
minimiséiert
minimiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiminimiséiert
dugëssminimiséiert
hie/si,hatt/etgëttminimiséiert
mirgiminimiséiert
dirgittminimiséiert
sigiminimiséiert
Perfekt
echsiminimiséiert ginn
dubassminimiséiert ginn
hien/si,hatt/etassminimiséiert ginn
mirsiminimiséiert ginn
dirsiddminimiséiert ginn
sisiminimiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarminimiséiert ginn
duwaarsminimiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarminimiséiert ginn
mirwareminimiséiert ginn
dirwaartminimiséiert ginn
siwareminimiséiert ginn
Futur I
echwäert minimiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert minimiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif minimiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif minimiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier minimiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles