Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
demobiliséieren demobilisieren (D) – démobiliser (F)
Stammformen demobiliséierendemobiliséiertdemobiliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (de-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdemobiliséieren
dudemobiliséiers
hien/si,hatt/etdemobiliséiert
mirdemobiliséieren
dirdemobiliséiert
sidemobiliséieren
Perfekt
echhunndemobiliséiert
duhuesdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethuetdemobiliséiert
mirhunndemobiliséiert
dirhuttdemobiliséiert
sihunndemobiliséiert
Plusquamperfekt
echhatdemobiliséiert
duhasdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethatdemobiliséiert
mirhatendemobiliséiert
dirhatdemobiliséiert
sihatendemobiliséiert
Futur I
echwäert demobiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demobiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifdemobiliséieren
dugéifsdemobiliséieren
hien/si,hatt/etgéifdemobiliséieren
mirgéifendemobiliséieren
dirgéiftdemobiliséieren
sigéifendemobiliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättdemobiliséiert
duhässdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethättdemobiliséiert
mirhättendemobiliséiert
dirhättdemobiliséiert
sihättendemobiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardemobiliséier!
Pluraldemobiliséiert!
demobiliséiert
demobiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginndemobiliséiert
dugëssdemobiliséiert
hie/si,hatt/etgëttdemobiliséiert
mirginndemobiliséiert
dirgittdemobiliséiert
siginndemobiliséiert
Perfekt
echsinndemobiliséiert ginn
dubassdemobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassdemobiliséiert ginn
mirsinndemobiliséiert ginn
dirsidddemobiliséiert ginn
sisinndemobiliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwardemobiliséiert ginn
duwaarsdemobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwardemobiliséiert ginn
mirwarendemobiliséiert ginn
dirwaartdemobiliséiert ginn
siwarendemobiliséiert ginn
Futur I
echwäert demobiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demobiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif demobiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif demobiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier demobiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles