Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
nationaliséieren nationalisieren (D) – nationaliser (F)
Stammformen nationaliséierennationaliséiertnationaliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echnationaliséieren
dunationaliséiers
hien/si,hatt/etnationaliséiert
mirnationaliséieren
dirnationaliséiert
sinationaliséieren
Perfekt
echhunnnationaliséiert
duhuesnationaliséiert
hien/si,hatt/ethuetnationaliséiert
mirhunnnationaliséiert
dirhuttnationaliséiert
sihunnnationaliséiert
Plusquamperfekt
echhatnationaliséiert
duhasnationaliséiert
hien/si,hatt/ethatnationaliséiert
mirhatennationaliséiert
dirhatnationaliséiert
sihatennationaliséiert
Futur I
echwäert nationaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nationaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifnationaliséieren
dugéifsnationaliséieren
hien/si,hatt/etgéifnationaliséieren
mirgéifennationaliséieren
dirgéiftnationaliséieren
sigéifennationaliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättnationaliséiert
duhässnationaliséiert
hien/si,hatt/ethättnationaliséiert
mirhättennationaliséiert
dirhättnationaliséiert
sihättennationaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularnationaliséier!
Pluralnationaliséiert!
nationaliséiert
nationaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnnationaliséiert
dugëssnationaliséiert
hie/si,hatt/etgëttnationaliséiert
mirginnnationaliséiert
dirgittnationaliséiert
siginnnationaliséiert
Perfekt
echsinnnationaliséiert ginn
dubassnationaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassnationaliséiert ginn
mirsinnnationaliséiert ginn
dirsiddnationaliséiert ginn
sisinnnationaliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarnationaliséiert ginn
duwaarsnationaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarnationaliséiert ginn
mirwarennationaliséiert ginn
dirwaartnationaliséiert ginn
siwarennationaliséiert ginn
Futur I
echwäert nationaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nationaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif nationaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif nationaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier nationaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles