Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
naturaliséieren naturalisieren (D) – naturaliser (F)
Stammformen naturaliséierennaturaliséiertnaturaliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echnaturaliséieren
dunaturaliséiers
hien/si,hatt/etnaturaliséiert
mirnaturaliséieren
dirnaturaliséiert
sinaturaliséieren
Perfekt
echhunnnaturaliséiert
duhuesnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethuetnaturaliséiert
mirhunnnaturaliséiert
dirhuttnaturaliséiert
sihunnnaturaliséiert
Plusquamperfekt
echhatnaturaliséiert
duhasnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethatnaturaliséiert
mirhatennaturaliséiert
dirhatnaturaliséiert
sihatennaturaliséiert
Futur I
echwäert naturaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert naturaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifnaturaliséieren
dugéifsnaturaliséieren
hien/si,hatt/etgéifnaturaliséieren
mirgéifennaturaliséieren
dirgéiftnaturaliséieren
sigéifennaturaliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättnaturaliséiert
duhässnaturaliséiert
hien/si,hatt/ethättnaturaliséiert
mirhättennaturaliséiert
dirhättnaturaliséiert
sihättennaturaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularnaturaliséier!
Pluralnaturaliséiert!
naturaliséiert
naturaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnnaturaliséiert
dugëssnaturaliséiert
hie/si,hatt/etgëttnaturaliséiert
mirginnnaturaliséiert
dirgittnaturaliséiert
siginnnaturaliséiert
Perfekt
echsinnnaturaliséiert ginn
dubassnaturaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassnaturaliséiert ginn
mirsinnnaturaliséiert ginn
dirsiddnaturaliséiert ginn
sisinnnaturaliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarnaturaliséiert ginn
duwaarsnaturaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarnaturaliséiert ginn
mirwarennaturaliséiert ginn
dirwaartnaturaliséiert ginn
siwarennaturaliséiert ginn
Futur I
echwäert naturaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert naturaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif naturaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif naturaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier naturaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles