Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
paginéieren paginieren (D) – paginer (F)
Stammformen paginéierenpaginéiertpaginéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echpaginéieren
dupaginéiers
hien/si,hatt/etpaginéiert
mirpaginéieren
dirpaginéiert
sipaginéieren
Perfekt
echhupaginéiert
duhuespaginéiert
hien/si,hatt/ethuetpaginéiert
mirhupaginéiert
dirhuttpaginéiert
sihupaginéiert
Plusquamperfekt
echhatpaginéiert
duhaspaginéiert
hien/si,hatt/ethatpaginéiert
mirhatepaginéiert
dirhatpaginéiert
sihatepaginéiert
Futur I
echwäert paginéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paginéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifpaginéieren
dugéifspaginéieren
hien/si,hatt/etgéifpaginéieren
mirgéifepaginéieren
dirgéiftpaginéieren
sigéifepaginéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättpaginéiert
duhässpaginéiert
hien/si,hatt/ethättpaginéiert
mirhättepaginéiert
dirhättpaginéiert
sihättepaginéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularpaginéier!
Pluralpaginéiert!
paginéiert
paginéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgipaginéiert
dugësspaginéiert
hie/si,hatt/etgëttpaginéiert
mirgipaginéiert
dirgittpaginéiert
sigipaginéiert
Perfekt
echsipaginéiert ginn
dubasspaginéiert ginn
hien/si,hatt/etasspaginéiert ginn
mirsipaginéiert ginn
dirsiddpaginéiert ginn
sisipaginéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarpaginéiert ginn
duwaarspaginéiert ginn
hien/si,hatt/etwarpaginéiert ginn
mirwarepaginéiert ginn
dirwaartpaginéiert ginn
siwarepaginéiert ginn
Futur I
echwäert paginéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paginéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif paginéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif paginéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier paginéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles