Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
penaliséieren bestrafen (D) – punir (F)
Stammformen penaliséierenpenaliséiertpenaliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echpenaliséieren
dupenaliséiers
hien/si,hatt/etpenaliséiert
mirpenaliséieren
dirpenaliséiert
sipenaliséieren
Perfekt
echhupenaliséiert
duhuespenaliséiert
hien/si,hatt/ethuetpenaliséiert
mirhupenaliséiert
dirhuttpenaliséiert
sihupenaliséiert
Plusquamperfekt
echhatpenaliséiert
duhaspenaliséiert
hien/si,hatt/ethatpenaliséiert
mirhatepenaliséiert
dirhatpenaliséiert
sihatepenaliséiert
Futur I
echwäert penaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert penaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifpenaliséieren
dugéifspenaliséieren
hien/si,hatt/etgéifpenaliséieren
mirgéifepenaliséieren
dirgéiftpenaliséieren
sigéifepenaliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättpenaliséiert
duhässpenaliséiert
hien/si,hatt/ethättpenaliséiert
mirhättepenaliséiert
dirhättpenaliséiert
sihättepenaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularpenaliséier!
Pluralpenaliséiert!
penaliséiert
penaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgipenaliséiert
dugësspenaliséiert
hie/si,hatt/etgëttpenaliséiert
mirgipenaliséiert
dirgittpenaliséiert
sigipenaliséiert
Perfekt
echsipenaliséiert ginn
dubasspenaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasspenaliséiert ginn
mirsipenaliséiert ginn
dirsiddpenaliséiert ginn
sisipenaliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarpenaliséiert ginn
duwaarspenaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarpenaliséiert ginn
mirwarepenaliséiert ginn
dirwaartpenaliséiert ginn
siwarepenaliséiert ginn
Futur I
echwäert penaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert penaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif penaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif penaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier penaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles