Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
privatiséieren privatisieren (D) – privatiser (F)
Stammformen privatiséierenprivatiséiertprivatiséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echprivatiséieren
duprivatiséiers
hien/si,hatt/etprivatiséiert
mirprivatiséieren
dirprivatiséiert
siprivatiséieren
Perfekt
echhuprivatiséiert
duhuesprivatiséiert
hien/si,hatt/ethuetprivatiséiert
mirhuprivatiséiert
dirhuttprivatiséiert
sihuprivatiséiert
Plusquamperfekt
echhatprivatiséiert
duhasprivatiséiert
hien/si,hatt/ethatprivatiséiert
mirhateprivatiséiert
dirhatprivatiséiert
sihateprivatiséiert
Futur I
echwäert privatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert privatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifprivatiséieren
dugéifsprivatiséieren
hien/si,hatt/etgéifprivatiséieren
mirgéifeprivatiséieren
dirgéiftprivatiséieren
sigéifeprivatiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättprivatiséiert
duhässprivatiséiert
hien/si,hatt/ethättprivatiséiert
mirhätteprivatiséiert
dirhättprivatiséiert
sihätteprivatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularprivatiséier!
Pluralprivatiséiert!
privatiséiert
privatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiprivatiséiert
dugëssprivatiséiert
hie/si,hatt/etgëttprivatiséiert
mirgiprivatiséiert
dirgittprivatiséiert
sigiprivatiséiert
Perfekt
echsiprivatiséiert ginn
dubassprivatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassprivatiséiert ginn
mirsiprivatiséiert ginn
dirsiddprivatiséiert ginn
sisiprivatiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarprivatiséiert ginn
duwaarsprivatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarprivatiséiert ginn
mirwareprivatiséiert ginn
dirwaartprivatiséiert ginn
siwareprivatiséiert ginn
Futur I
echwäert privatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert privatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif privatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif privatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier privatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles