Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
professionaliséieren professionalisieren (D)professionnaliser (F)
Stammformen professionaliséierenprofessionaliséiertprofessionaliséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echprofessionaliséieren
duprofessionaliséiers
hien/si,hatt/etprofessionaliséiert
mirprofessionaliséieren
dirprofessionaliséiert
siprofessionaliséieren
Perfekt
echhuprofessionaliséiert
duhuesprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethuetprofessionaliséiert
mirhuprofessionaliséiert
dirhuttprofessionaliséiert
sihuprofessionaliséiert
Plusquamperfekt
echhatprofessionaliséiert
duhasprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethatprofessionaliséiert
mirhateprofessionaliséiert
dirhatprofessionaliséiert
sihateprofessionaliséiert
Futur I
echwäert professionaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert professionaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifprofessionaliséieren
dugéifsprofessionaliséieren
hien/si,hatt/etgéifprofessionaliséieren
mirgéifeprofessionaliséieren
dirgéiftprofessionaliséieren
sigéifeprofessionaliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättprofessionaliséiert
duhässprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethättprofessionaliséiert
mirhätteprofessionaliséiert
dirhättprofessionaliséiert
sihätteprofessionaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularprofessionaliséier!
Pluralprofessionaliséiert!
professionaliséiert
professionaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiprofessionaliséiert
dugëssprofessionaliséiert
hie/si,hatt/etgëttprofessionaliséiert
mirgiprofessionaliséiert
dirgittprofessionaliséiert
sigiprofessionaliséiert
Perfekt
echsiprofessionaliséiert ginn
dubassprofessionaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassprofessionaliséiert ginn
mirsiprofessionaliséiert ginn
dirsiddprofessionaliséiert ginn
sisiprofessionaliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarprofessionaliséiert ginn
duwaarsprofessionaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarprofessionaliséiert ginn
mirwareprofessionaliséiert ginn
dirwaartprofessionaliséiert ginn
siwareprofessionaliséiert ginn
Futur I
echwäert professionaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert professionaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif professionaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif professionaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier professionaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles