Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
eriwwerréckelen herüberrücken (D)
Stammformen eriwwerréckelenréckelt eriwwereriwwergeréckelt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echréckelen eriwwer
duréckels eriwwer
hien/si,hatt/etréckelt eriwwer
mirréckelen eriwwer
dirréckelt eriwwer
siréckelen eriwwer
Perfekt
echhunneriwwergeréckelt
duhueseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethueteriwwergeréckelt
mirhunneriwwergeréckelt
dirhutteriwwergeréckelt
sihunneriwwergeréckelt
Plusquamperfekt
echhateriwwergeréckelt
duhaseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethateriwwergeréckelt
mirhateneriwwergeréckelt
dirhateriwwergeréckelt
sihateneriwwergeréckelt
Futur I
echwäert eriwwerréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferiwwerréckelen
dugéifseriwwerréckelen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerréckelen
mirgéifeneriwwerréckelen
dirgéifteriwwerréckelen
sigéifeneriwwerréckelen
Konjunktiv II Perfekt
echhätteriwwergeréckelt
duhässeriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethätteriwwergeréckelt
mirhätteneriwwergeréckelt
dirhätteriwwergeréckelt
sihätteneriwwergeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularréckel eriwwer!
Pluralréckelt eriwwer!
eriwwergeréckelt
eriwwerréckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginneriwwergeréckelt
dugësseriwwergeréckelt
hie/si,hatt/etgëtteriwwergeréckelt
mirginneriwwergeréckelt
dirgitteriwwergeréckelt
siginneriwwergeréckelt
Perfekt
echsinneriwwergeréckelt ginn
dubasseriwwergeréckelt ginn
hien/si,hatt/etasseriwwergeréckelt ginn
mirsinneriwwergeréckelt ginn
dirsidderiwwergeréckelt ginn
sisinneriwwergeréckelt ginn
Plusquamperfekt
echwareriwwergeréckelt ginn
duwaarseriwwergeréckelt ginn
hien/si,hatt/etwareriwwergeréckelt ginn
mirwareneriwwergeréckelt ginn
dirwaarteriwwergeréckelt ginn
siwareneriwwergeréckelt ginn
Futur I
echwäert eriwwergeréckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeréckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif eriwwergeréckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif eriwwergeréckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier eriwwergeréckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
erausréckelenewechréckelennoréckelenofréckelenréckelenverréckelen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles