Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchreechen durchreichen (D) – passer (F)
Stammformen duerchreechenreecht duerchduerchgereecht
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echreechen duerch
dureechs duerch
hien/si,hatt/etreecht duerch
mirreechen duerch
dirreecht duerch
sireechen duerch
Perfekt
echhunnduerchgereecht
duhuesduerchgereecht
hien/si,hatt/ethuetduerchgereecht
mirhunnduerchgereecht
dirhuttduerchgereecht
sihunnduerchgereecht
Plusquamperfekt
echhatduerchgereecht
duhasduerchgereecht
hien/si,hatt/ethatduerchgereecht
mirhatenduerchgereecht
dirhatduerchgereecht
sihatenduerchgereecht
Futur I
echwäert duerchreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchreechen
dugéifsduerchreechen
hien/si,hatt/etgéifduerchreechen
mirgéifenduerchreechen
dirgéiftduerchreechen
sigéifenduerchreechen
Konjunktiv II Perfekt
echhttduerchgereecht
duhssduerchgereecht
hien/si,hatt/ethttduerchgereecht
mirhttenduerchgereecht
dirhttduerchgereecht
sihttenduerchgereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularreech duerch!
Pluralreecht duerch!
duerchgereecht
duerchreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgereecht
dugëssduerchgereecht
hie/si,hatt/etgëttduerchgereecht
mirginnduerchgereecht
dirgittduerchgereecht
siginnduerchgereecht
Perfekt
echsinnduerchgereecht ginn
dubassduerchgereecht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgereecht ginn
mirsinnduerchgereecht ginn
dirsiddduerchgereecht ginn
sisinnduerchgereecht ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgereecht ginn
duwaarsduerchgereecht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgereecht ginn
mirwarenduerchgereecht ginn
dirwaartduerchgereecht ginn
siwarenduerchgereecht ginn
Futur I
echwäert duerchgereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif duerchgereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif duerchgereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
areechenerareechenerausreechenermreecheneriwwerreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles