Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
eriwwerreechen herberreichen (D) – passer, donner (F)
Stammformen eriwwerreechenreecht eriwwereriwwergereecht
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echreechen eriwwer
dureechs eriwwer
hien/si,hatt/etreecht eriwwer
mirreechen eriwwer
dirreecht eriwwer
sireechen eriwwer
Perfekt
echhunneriwwergereecht
duhueseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethueteriwwergereecht
mirhunneriwwergereecht
dirhutteriwwergereecht
sihunneriwwergereecht
Plusquamperfekt
echhateriwwergereecht
duhaseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethateriwwergereecht
mirhateneriwwergereecht
dirhateriwwergereecht
sihateneriwwergereecht
Futur I
echwäert eriwwerreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferiwwerreechen
dugéifseriwwerreechen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerreechen
mirgéifeneriwwerreechen
dirgéifteriwwerreechen
sigéifeneriwwerreechen
Konjunktiv II Perfekt
echhtteriwwergereecht
duhsseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethtteriwwergereecht
mirhtteneriwwergereecht
dirhtteriwwergereecht
sihtteneriwwergereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularreech eriwwer!
Pluralreecht eriwwer!
eriwwergereecht
eriwwerreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginneriwwergereecht
dugësseriwwergereecht
hie/si,hatt/etgëtteriwwergereecht
mirginneriwwergereecht
dirgitteriwwergereecht
siginneriwwergereecht
Perfekt
echsinneriwwergereecht ginn
dubasseriwwergereecht ginn
hien/si,hatt/etasseriwwergereecht ginn
mirsinneriwwergereecht ginn
dirsidderiwwergereecht ginn
sisinneriwwergereecht ginn
Plusquamperfekt
echwareriwwergereecht ginn
duwaarseriwwergereecht ginn
hien/si,hatt/etwareriwwergereecht ginn
mirwareneriwwergereecht ginn
dirwaarteriwwergereecht ginn
siwareneriwwergereecht ginn
Futur I
echwäert eriwwergereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif eriwwergereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif eriwwergereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier eriwwergereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
areechenduerchreechenerareechenerausreechenermreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles