Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ariichten einnrichten (D)amnager, installer (F)
Stammformen ariichtenriicht anageriicht
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Konsonantenvereinfachung • Partikelverb (an-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echriichten an
duriichts an
hien/si,hatt/etriicht an
mirriichten an
dirriicht an
siriichten an
Perfekt
echhunnageriicht
duhuesageriicht
hien/si,hatt/ethuetageriicht
mirhunnageriicht
dirhuttageriicht
sihunnageriicht
Plusquamperfekt
echhatageriicht
duhasageriicht
hien/si,hatt/ethatageriicht
mirhatenageriicht
dirhatageriicht
sihatenageriicht
Futur I
echwäert ariichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifariichten
dugéifsariichten
hien/si,hatt/etgéifariichten
mirgéifenariichten
dirgéiftariichten
sigéifenariichten
Konjunktiv II Perfekt
echhttageriicht
duhssageriicht
hien/si,hatt/ethttageriicht
mirhttenageriicht
dirhttageriicht
sihttenageriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularriicht an!
Pluralriicht an!
ageriicht
ariichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnageriicht
dugëssageriicht
hie/si,hatt/etgëttageriicht
mirginnageriicht
dirgittageriicht
siginnageriicht
Perfekt
echsinnageriicht ginn
dubassageriicht ginn
hien/si,hatt/etassageriicht ginn
mirsinnageriicht ginn
dirsiddageriicht ginn
sisinnageriicht ginn
Plusquamperfekt
echwarageriicht ginn
duwaarsageriicht ginn
hien/si,hatt/etwarageriicht ginn
mirwarenageriicht ginn
dirwaartageriicht ginn
siwarenageriicht ginn
Futur I
echwäert ageriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif ageriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif ageriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ageriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles