Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
uriichten anrichten (D)causer, prparer (F)
Stammformen uriichtenriicht unugeriicht
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Konsonantenvereinfachung • Partikelverb (un-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echriichten un
duriichts un
hien/si,hatt/etriicht un
mirriichten un
dirriicht un
siriichten un
Perfekt
echhunnugeriicht
duhuesugeriicht
hien/si,hatt/ethuetugeriicht
mirhunnugeriicht
dirhuttugeriicht
sihunnugeriicht
Plusquamperfekt
echhatugeriicht
duhasugeriicht
hien/si,hatt/ethatugeriicht
mirhatenugeriicht
dirhatugeriicht
sihatenugeriicht
Futur I
echwäert uriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifuriichten
dugéifsuriichten
hien/si,hatt/etgéifuriichten
mirgéifenuriichten
dirgéifturiichten
sigéifenuriichten
Konjunktiv II Perfekt
echhttugeriicht
duhssugeriicht
hien/si,hatt/ethttugeriicht
mirhttenugeriicht
dirhttugeriicht
sihttenugeriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularriicht un!
Pluralriicht un!
ugeriicht
uriichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnugeriicht
dugëssugeriicht
hie/si,hatt/etgëttugeriicht
mirginnugeriicht
dirgittugeriicht
siginnugeriicht
Perfekt
echsinnugeriicht ginn
dubassugeriicht ginn
hien/si,hatt/etassugeriicht ginn
mirsinnugeriicht ginn
dirsiddugeriicht ginn
sisinnugeriicht ginn
Plusquamperfekt
echwarugeriicht ginn
duwaarsugeriicht ginn
hien/si,hatt/etwarugeriicht ginn
mirwarenugeriicht ginn
dirwaartugeriicht ginn
siwarenugeriicht ginn
Futur I
echwäert ugeriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif ugeriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif ugeriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ugeriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ariichtenausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenriichtenverriichtenzouriichten
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles