Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
aschécken einschicken, einsenden (D)envoyer (F)
Stammformen aschéckenschéckt anageschéckt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (an-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschécken an
duschécks an
hien/si,hatt/etschéckt an
mirschécken an
dirschéckt an
sischécken an
Perfekt
echhunnageschéckt
duhuesageschéckt
hien/si,hatt/ethuetageschéckt
mirhunnageschéckt
dirhuttageschéckt
sihunnageschéckt
Plusquamperfekt
echhatageschéckt
duhasageschéckt
hien/si,hatt/ethatageschéckt
mirhatenageschéckt
dirhatageschéckt
sihatenageschéckt
Futur I
echwäert aschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifaschécken
dugéifsaschécken
hien/si,hatt/etgéifaschécken
mirgéifenaschécken
dirgéiftaschécken
sigéifenaschécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättageschéckt
duhässageschéckt
hien/si,hatt/ethättageschéckt
mirhättenageschéckt
dirhättageschéckt
sihättenageschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschéck an!
Pluralschéckt an!
ageschéckt
aschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnageschéckt
dugëssageschéckt
hie/si,hatt/etgëttageschéckt
mirginnageschéckt
dirgittageschéckt
siginnageschéckt
Perfekt
echsinnageschéckt ginn
dubassageschéckt ginn
hien/si,hatt/etassageschéckt ginn
mirsinnageschéckt ginn
dirsiddageschéckt ginn
sisinnageschéckt ginn
Plusquamperfekt
echwarageschéckt ginn
duwaarsageschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarageschéckt ginn
mirwarenageschéckt ginn
dirwaartageschéckt ginn
siwarenageschéckt ginn
Futur I
echwäert ageschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ageschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ageschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ageschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
eraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles