Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
verschécken verschicken (D) – envoyer, expédier (F)
Stammformen verschéckenverschécktverschéckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (ver-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echverschécken
duverschécks
hien/si,hatt/etverschéckt
mirverschécken
dirverschéckt
siverschécken
Perfekt
echhuverschéckt
duhuesverschéckt
hien/si,hatt/ethuetverschéckt
mirhuverschéckt
dirhuttverschéckt
sihuverschéckt
Plusquamperfekt
echhatverschéckt
duhasverschéckt
hien/si,hatt/ethatverschéckt
mirhateverschéckt
dirhatverschéckt
sihateverschéckt
Futur I
echwäert verschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifverschécken
dugéifsverschécken
hien/si,hatt/etgéifverschécken
mirgéifeverschécken
dirgéiftverschécken
sigéifeverschécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättverschéckt
duhässverschéckt
hien/si,hatt/ethättverschéckt
mirhätteverschéckt
dirhättverschéckt
sihätteverschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularverschéck!
Pluralverschéckt!
verschéckt
verschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiverschéckt
dugëssverschéckt
hie/si,hatt/etgëttverschéckt
mirgiverschéckt
dirgittverschéckt
sigiverschéckt
Perfekt
echsiverschéckt ginn
dubassverschéckt ginn
hien/si,hatt/etassverschéckt ginn
mirsiverschéckt ginn
dirsiddverschéckt ginn
sisiverschéckt ginn
Plusquamperfekt
echwarverschéckt ginn
duwaarsverschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarverschéckt ginn
mirwareverschéckt ginn
dirwaartverschéckt ginn
siwareverschéckt ginn
Futur I
echwäert verschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif verschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif verschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier verschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles