Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zeréckschécken zurückschicken (D)retourner, renvoyer, réexpédier (F)
Stammformen zeréckschéckenschéckt zeréckzeréckgeschéckt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschécken zeréck
duschécks zeréck
hien/si,hatt/etschéckt zeréck
mirschécken zeréck
dirschéckt zeréck
sischécken zeréck
Perfekt
echhunnzeréckgeschéckt
duhueszeréckgeschéckt
hien/si,hatt/ethuetzeréckgeschéckt
mirhunnzeréckgeschéckt
dirhuttzeréckgeschéckt
sihunnzeréckgeschéckt
Plusquamperfekt
echhatzeréckgeschéckt
duhaszeréckgeschéckt
hien/si,hatt/ethatzeréckgeschéckt
mirhatenzeréckgeschéckt
dirhatzeréckgeschéckt
sihatenzeréckgeschéckt
Futur I
echwäert zeréckschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzeréckschécken
dugéifszeréckschécken
hien/si,hatt/etgéifzeréckschécken
mirgéifenzeréckschécken
dirgéiftzeréckschécken
sigéifenzeréckschécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättzeréckgeschéckt
duhässzeréckgeschéckt
hien/si,hatt/ethättzeréckgeschéckt
mirhättenzeréckgeschéckt
dirhättzeréckgeschéckt
sihättenzeréckgeschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschéck zeréck!
Pluralschéckt zeréck!
zeréckgeschéckt
zeréckschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzeréckgeschéckt
dugësszeréckgeschéckt
hie/si,hatt/etgëttzeréckgeschéckt
mirginnzeréckgeschéckt
dirgittzeréckgeschéckt
siginnzeréckgeschéckt
Perfekt
echsinnzeréckgeschéckt ginn
dubasszeréckgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etasszeréckgeschéckt ginn
mirsinnzeréckgeschéckt ginn
dirsiddzeréckgeschéckt ginn
sisinnzeréckgeschéckt ginn
Plusquamperfekt
echwarzeréckgeschéckt ginn
duwaarszeréckgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckgeschéckt ginn
mirwarenzeréckgeschéckt ginn
dirwaartzeréckgeschéckt ginn
siwarenzeréckgeschéckt ginn
Futur I
echwäert zeréckgeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif zeréckgeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif zeréckgeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zeréckgeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzouschécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles