Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zeréckschéck-en zurückschicken (D)retourner, renvoyer, réexpédier (F)
Stammformen zeréckschéck-enschéck-t zeréckzeréckge-schéck-t
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschéck-en zeréck
duschéck-s zeréck
hien/si,hatt/etschéck-t zeréck
mirschéck-en zeréck
dirschéck-t zeréck
sischéck-en zeréck
Perfekt
echhunnzeréckge-schéck-t
duhueszeréckge-schéck-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-schéck-t
mirhunnzeréckge-schéck-t
dirhuttzeréckge-schéck-t
sihunnzeréckge-schéck-t
Plusquamperfekt
echhatzeréckge-schéck-t
duhaszeréckge-schéck-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-schéck-t
mirhatenzeréckge-schéck-t
dirhatzeréckge-schéck-t
sihatenzeréckge-schéck-t
Futur I
echwäert zeréckschéck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-schéck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzeréckschéck-en
dugéifszeréckschéck-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckschéck-en
mirgéifenzeréckschéck-en
dirgéiftzeréckschéck-en
sigéifenzeréckschéck-en
Konjunktiv II Perfekt
echhättzeréckge-schéck-t
duhässzeréckge-schéck-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-schéck-t
mirhättenzeréckge-schéck-t
dirhättzeréckge-schéck-t
sihättenzeréckge-schéck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschéck zeréck!
Pluralschéck-t zeréck!
zeréckge-schéck-t
zeréckschéck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzeréckge-schéck-t
dugësszeréckge-schéck-t
hie/si,hatt/etgëttzeréckge-schéck-t
mirginnzeréckge-schéck-t
dirgittzeréckge-schéck-t
siginnzeréckge-schéck-t
Perfekt
echsinnzeréckge-schéck-t ginn
dubasszeréckge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etasszeréckge-schéck-t ginn
mirsinnzeréckge-schéck-t ginn
dirsiddzeréckge-schéck-t ginn
sisinnzeréckge-schéck-t ginn
Plusquamperfekt
echwarzeréckge-schéck-t ginn
duwaarszeréckge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckge-schéck-t ginn
mirwarenzeréckge-schéck-t ginn
dirwaartzeréckge-schéck-t ginn
siwarenzeréckge-schéck-t ginn
Futur I
echwäert zeréckge-schéck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-schéck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif zeréckge-schéck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif zeréckge-schéck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zeréckge-schéck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschéck-eneraschéck-enerausschéck-enewechschéck-enfortschéck-enhanneschtschéck-enmatschéck-ennoschéck-enofschéck-enschéck-enverschéck-envirschéck-enzouschéck-en
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles