Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchbrennen durchbrennen (D) – griller, filer (F)
Stammformen duerchbrennenbrennt duerchduerchgebrannt
Kennzeichen unregelmig (Vokalwechsel) • • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echbrennen duerch
dubrenns duerch
hien/si,hatt/etbrennt duerch
mirbrennen duerch
dirbrennt duerch
sibrennen duerch
Perfekt
echhunnduerchgebrannt
duhuesduerchgebrannt
hien/si,hatt/ethuetduerchgebrannt
mirhunnduerchgebrannt
dirhuttduerchgebrannt
sihunnduerchgebrannt
Plusquamperfekt
echhatduerchgebrannt
duhasduerchgebrannt
hien/si,hatt/ethatduerchgebrannt
mirhatenduerchgebrannt
dirhatduerchgebrannt
sihatenduerchgebrannt
Futur I
echwäert duerchbrennen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebrannt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchbrennen
dugéifsduerchbrennen
hien/si,hatt/etgéifduerchbrennen
mirgéifenduerchbrennen
dirgéiftduerchbrennen
sigéifenduerchbrennen
Konjunktiv II Perfekt
echhttduerchgebrannt
duhssduerchgebrannt
hien/si,hatt/ethttduerchgebrannt
mirhttenduerchgebrannt
dirhttduerchgebrannt
sihttenduerchgebrannt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularbrenn duerch!
Pluralbrennt duerch!
duerchgebrannt
duerchbrennen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgebrannt
dugëssduerchgebrannt
hie/si,hatt/etgëttduerchgebrannt
mirginnduerchgebrannt
dirgittduerchgebrannt
siginnduerchgebrannt
Perfekt
echsinnduerchgebrannt ginn
dubassduerchgebrannt ginn
hien/si,hatt/etassduerchgebrannt ginn
mirsinnduerchgebrannt ginn
dirsiddduerchgebrannt ginn
sisinnduerchgebrannt ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgebrannt ginn
duwaarsduerchgebrannt ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgebrannt ginn
mirwarenduerchgebrannt ginn
dirwaartduerchgebrannt ginn
siwarenduerchgebrannt ginn
Futur I
echwäert duerchgebrannt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebrannt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif duerchgebrannt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif duerchgebrannt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgebrannt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
abrennenausbrennenbrennenofbrennenubrennenverbrennen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles