Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerschnapen berschnappen (D)perdre la te, dconner (fam.) (F)
Stammformen iwwerschnapenschnaapt iwweriwwergeschnaapt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten iwwergeschnappt
Indikativ Aktiv
Präsens
echschnapen iwwer
duschnaaps iwwer
hien/si,hatt/etschnaapt iwwer
mirschnapen iwwer
dirschnaapt iwwer
sischnapen iwwer
Perfekt
echhunniwwergeschnaapt
duhuesiwwergeschnaapt
hien/si,hatt/ethuetiwwergeschnaapt
mirhunniwwergeschnaapt
dirhuttiwwergeschnaapt
sihunniwwergeschnaapt
Plusquamperfekt
echhatiwwergeschnaapt
duhasiwwergeschnaapt
hien/si,hatt/ethatiwwergeschnaapt
mirhateniwwergeschnaapt
dirhatiwwergeschnaapt
sihateniwwergeschnaapt
Futur I
echwäert iwwerschnapen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergeschnaapt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerschnapen
dugéifsiwwerschnapen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschnapen
mirgéifeniwwerschnapen
dirgéiftiwwerschnapen
sigéifeniwwerschnapen
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwergeschnaapt
duhssiwwergeschnaapt
hien/si,hatt/ethttiwwergeschnaapt
mirhtteniwwergeschnaapt
dirhttiwwergeschnaapt
sihtteniwwergeschnaapt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschnap iwwer!
Pluralschnaapt iwwer!
iwwergeschnaapt
iwwerschnapen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwergeschnaapt
dugëssiwwergeschnaapt
hie/si,hatt/etgëttiwwergeschnaapt
mirginniwwergeschnaapt
dirgittiwwergeschnaapt
siginniwwergeschnaapt
Perfekt
echsinniwwergeschnaapt ginn
dubassiwwergeschnaapt ginn
hien/si,hatt/etassiwwergeschnaapt ginn
mirsinniwwergeschnaapt ginn
dirsiddiwwergeschnaapt ginn
sisinniwwergeschnaapt ginn
Plusquamperfekt
echwariwwergeschnaapt ginn
duwaarsiwwergeschnaapt ginn
hien/si,hatt/etwariwwergeschnaapt ginn
mirwareniwwergeschnaapt ginn
dirwaartiwwergeschnaapt ginn
siwareniwwergeschnaapt ginn
Futur I
echwäert iwwergeschnaapt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergeschnaapt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwergeschnaapt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwergeschnaapt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwergeschnaapt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ewechschnapenopschnapenschnapenzouschnapen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles