Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
aggravéieren verschlimmern (D) – aggraver (F) – to aggravate (E)
Stammformen aggravéierenaggravéiertaggravéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echaggravéieren
duaggravéiers
hien/si,hatt/etaggravéiert
miraggravéieren
diraggravéiert
siaggravéieren
Perfekt
echhunnaggravéiert
duhuesaggravéiert
hien/si,hatt/ethuetaggravéiert
mirhunnaggravéiert
dirhuttaggravéiert
sihunnaggravéiert
Plusquamperfekt
echhataggravéiert
duhasaggravéiert
hien/si,hatt/ethataggravéiert
mirhatenaggravéiert
dirhataggravéiert
sihatenaggravéiert
Futur I
echwäert aggravéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aggravéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifaggravéieren
dugéifsaggravéieren
hien/si,hatt/etgéifaggravéieren
mirgéifenaggravéieren
dirgéiftaggravéieren
sigéifenaggravéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättaggravéiert
duhässaggravéiert
hien/si,hatt/ethättaggravéiert
mirhättenaggravéiert
dirhättaggravéiert
sihättenaggravéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularaggravéier!
Pluralaggravéiert!
aggravéiert
aggravéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnaggravéiert
dugëssaggravéiert
hie/si,hatt/etgëttaggravéiert
mirginnaggravéiert
dirgittaggravéiert
siginnaggravéiert
Perfekt
echsinnaggravéiert ginn
dubassaggravéiert ginn
hien/si,hatt/etassaggravéiert ginn
mirsinnaggravéiert ginn
dirsiddaggravéiert ginn
sisinnaggravéiert ginn
Plusquamperfekt
echwaraggravéiert ginn
duwaarsaggravéiert ginn
hien/si,hatt/etwaraggravéiert ginn
mirwarenaggravéiert ginn
dirwaartaggravéiert ginn
siwarenaggravéiert ginn
Futur I
echwäert aggravéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aggravéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif aggravéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif aggravéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier aggravéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles