Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
hanneschtschreiwen
Stammformen hanneschtschreiwenschreift hanneschthanneschtgeschriwwen
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb (Vokalwechsel) • Hilfsverb hunn • Auslautverhärtung • Partikelverb (hannescht-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschreiwen hannescht
duschreifs hannescht
hien/si,hatt/etschreift hannescht
mirschreiwen hannescht
dirschreift hannescht
sischreiwen hannescht
Perfekt
echhunnhanneschtgeschriwwen
duhueshanneschtgeschriwwen
hien/si,hatt/ethuethanneschtgeschriwwen
mirhunnhanneschtgeschriwwen
dirhutthanneschtgeschriwwen
sihunnhanneschtgeschriwwen
Plusquamperfekt
echhathanneschtgeschriwwen
duhashanneschtgeschriwwen
hien/si,hatt/ethathanneschtgeschriwwen
mirhatenhanneschtgeschriwwen
dirhathanneschtgeschriwwen
sihatenhanneschtgeschriwwen
Futur I
echwäert hanneschtschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifhanneschtschreiwen
dugéifshanneschtschreiwen
hien/si,hatt/etgéifhanneschtschreiwen
mirgéifenhanneschtschreiwen
dirgéifthanneschtschreiwen
sigéifenhanneschtschreiwen
Konjunktiv II Perfekt
echhtthanneschtgeschriwwen
duhsshanneschtgeschriwwen
hien/si,hatt/ethtthanneschtgeschriwwen
mirhttenhanneschtgeschriwwen
dirhtthanneschtgeschriwwen
sihttenhanneschtgeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschreif hannescht!
Pluralschreift hannescht!
hanneschtgeschriwwen
hanneschtschreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnhanneschtgeschriwwen
dugësshanneschtgeschriwwen
hie/si,hatt/etgëtthanneschtgeschriwwen
mirginnhanneschtgeschriwwen
dirgitthanneschtgeschriwwen
siginnhanneschtgeschriwwen
Perfekt
echsinnhanneschtgeschriwwe ginn
dubasshanneschtgeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etasshanneschtgeschriwwe ginn
mirsinnhanneschtgeschriwwe ginn
dirsiddhanneschtgeschriwwe ginn
sisinnhanneschtgeschriwwe ginn
Plusquamperfekt
echwarhanneschtgeschriwwe ginn
duwaarshanneschtgeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarhanneschtgeschriwwe ginn
mirwarenhanneschtgeschriwwe ginn
dirwaarthanneschtgeschriwwe ginn
siwarenhanneschtgeschriwwe ginn
Futur I
echwäert hanneschtgeschriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeschriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif hanneschtgeschriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif hanneschtgeschriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier hanneschtgeschriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles