Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerversécheren überversichern (D)
Stammformen iwwerversécherenverséchert iwweriwwerverséchert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-ver-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echversécheren iwwer
duverséchers iwwer
hien/si,hatt/etverséchert iwwer
mirversécheren iwwer
dirverséchert iwwer
siversécheren iwwer
Perfekt
echhunniwwerverséchert
duhuesiwwerverséchert
hien/si,hatt/ethuetiwwerverséchert
mirhunniwwerverséchert
dirhuttiwwerverséchert
sihunniwwerverséchert
Plusquamperfekt
echhatiwwerverséchert
duhasiwwerverséchert
hien/si,hatt/ethatiwwerverséchert
mirhateniwwerverséchert
dirhatiwwerverséchert
sihateniwwerverséchert
Futur I
echwäert iwwerversécheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerverséchert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerversécheren
dugéifsiwwerversécheren
hien/si,hatt/etgéifiwwerversécheren
mirgéifeniwwerversécheren
dirgéiftiwwerversécheren
sigéifeniwwerversécheren
Konjunktiv II Perfekt
echhättiwwerverséchert
duhässiwwerverséchert
hien/si,hatt/ethättiwwerverséchert
mirhätteniwwerverséchert
dirhättiwwerverséchert
sihätteniwwerverséchert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularversécher iwwer!
Pluralverséchert iwwer!
iwwerverséchert
iwwerversécheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerverséchert
dugëssiwwerverséchert
hie/si,hatt/etgëttiwwerverséchert
mirginniwwerverséchert
dirgittiwwerverséchert
siginniwwerverséchert
Perfekt
echsinniwwerverséchert ginn
dubassiwwerverséchert ginn
hien/si,hatt/etassiwwerverséchert ginn
mirsinniwwerverséchert ginn
dirsiddiwwerverséchert ginn
sisinniwwerverséchert ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerverséchert ginn
duwaarsiwwerverséchert ginn
hien/si,hatt/etwariwwerverséchert ginn
mirwareniwwerverséchert ginn
dirwaartiwwerverséchert ginn
siwareniwwerverséchert ginn
Futur I
echwäert iwwerverséchert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerverséchert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif iwwerverséchert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif iwwerverséchert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerverséchert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
entsécherenmatversécheren ofsécherensécherenveronsécheren versécherenzousécheren
Bemerkungen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles