Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchseeŽn durchsšgen (D)scier (en deux) (F)
Stammformen duerchseeŽnseet duerchduerchgeseet
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • Trema in -Žn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echseeŽn duerch
dusees duerch
hien/si,hatt/etseet duerch
mirseeŽn duerch
dirseet duerch
siseeŽn duerch
Perfekt
echhunnduerchgeseet
duhuesduerchgeseet
hien/si,hatt/ethuetduerchgeseet
mirhunnduerchgeseet
dirhuttduerchgeseet
sihunnduerchgeseet
Plusquamperfekt
echhatduerchgeseet
duhasduerchgeseet
hien/si,hatt/ethatduerchgeseet
mirhatenduerchgeseet
dirhatduerchgeseet
sihatenduerchgeseet
Futur I
echwäert duerchseeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeseet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchseeŽn
dugéifsduerchseeŽn
hien/si,hatt/etgéifduerchseeŽn
mirgéifenduerchseeŽn
dirgéiftduerchseeŽn
sigéifenduerchseeŽn
Konjunktiv II Perfekt
echhšttduerchgeseet
duhšssduerchgeseet
hien/si,hatt/ethšttduerchgeseet
mirhšttenduerchgeseet
dirhšttduerchgeseet
sihšttenduerchgeseet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularsee duerch!
Pluralseet duerch!
duerchgeseet
duerchseeŽn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgeseet
dugëssduerchgeseet
hie/si,hatt/etgëttduerchgeseet
mirginnduerchgeseet
dirgittduerchgeseet
siginnduerchgeseet
Perfekt
echsinnduerchgeseet ginn
dubassduerchgeseet ginn
hien/si,hatt/etassduerchgeseet ginn
mirsinnduerchgeseet ginn
dirsiddduerchgeseet ginn
sisinnduerchgeseet ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgeseet ginn
duwaarsduerchgeseet ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgeseet ginn
mirwarenduerchgeseet ginn
dirwaartduerchgeseet ginn
siwarenduerchgeseet ginn
Futur I
echwäert duerchgeseet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeseet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgťif duerchgeseet
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgťif duerchgeseet ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgeseet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aseeŽnofseeŽnseeŽnuseeŽnzerseeŽn
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles