Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchsichen durchsuchen (D)fouiller (F)
Stammformen duerchsichensicht duerchduerchgesicht
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echsichen duerch
dusichs duerch
hien/si,hatt/etsicht duerch
mirsichen duerch
dirsicht duerch
sisichen duerch
Perfekt
echhunnduerchgesicht
duhuesduerchgesicht
hien/si,hatt/ethuetduerchgesicht
mirhunnduerchgesicht
dirhuttduerchgesicht
sihunnduerchgesicht
Plusquamperfekt
echhatduerchgesicht
duhasduerchgesicht
hien/si,hatt/ethatduerchgesicht
mirhatenduerchgesicht
dirhatduerchgesicht
sihatenduerchgesicht
Futur I
echwäert duerchsichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgesicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchsichen
dugéifsduerchsichen
hien/si,hatt/etgéifduerchsichen
mirgéifenduerchsichen
dirgéiftduerchsichen
sigéifenduerchsichen
Konjunktiv II Perfekt
echhttduerchgesicht
duhssduerchgesicht
hien/si,hatt/ethttduerchgesicht
mirhttenduerchgesicht
dirhttduerchgesicht
sihttenduerchgesicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularsich duerch!
Pluralsicht duerch!
duerchgesicht
duerchsichen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgesicht
dugëssduerchgesicht
hie/si,hatt/etgëttduerchgesicht
mirginnduerchgesicht
dirgittduerchgesicht
siginnduerchgesicht
Perfekt
echsinnduerchgesicht ginn
dubassduerchgesicht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgesicht ginn
mirsinnduerchgesicht ginn
dirsiddduerchgesicht ginn
sisinnduerchgesicht ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgesicht ginn
duwaarsduerchgesicht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgesicht ginn
mirwarenduerchgesicht ginn
dirwaartduerchgesicht ginn
siwarenduerchgesicht ginn
Futur I
echwäert duerchgesicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgesicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif duerchgesicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif duerchgesicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgesicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aussichenbesichennnersicheneraussichennosichenofsichenopsichensichenusichenversichen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles