Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
iwwerspillen berspielen (D) – dissimuler, enregistrer (F)
Stammformen iwwerspilleniwwerspilltiwwerspillt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echiwwerspillen
duiwwerspills
hien/si,hatt/etiwwerspillt
miriwwerspillen
diriwwerspillt
siiwwerspillen
Perfekt
echhunniwwerspillt
duhuesiwwerspillt
hien/si,hatt/ethuetiwwerspillt
mirhunniwwerspillt
dirhuttiwwerspillt
sihunniwwerspillt
Plusquamperfekt
echhatiwwerspillt
duhasiwwerspillt
hien/si,hatt/ethatiwwerspillt
mirhateniwwerspillt
dirhatiwwerspillt
sihateniwwerspillt
Futur I
echwäert iwwerspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerspillen
dugéifsiwwerspillen
hien/si,hatt/etgéifiwwerspillen
mirgéifeniwwerspillen
dirgéiftiwwerspillen
sigéifeniwwerspillen
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwerspillt
duhssiwwerspillt
hien/si,hatt/ethttiwwerspillt
mirhtteniwwerspillt
dirhttiwwerspillt
sihtteniwwerspillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulariwwerspill!
Pluraliwwerspillt!
iwwerspillt
iwwerspillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginniwwerspillt
dugëssiwwerspillt
hie/si,hatt/etgëttiwwerspillt
mirginniwwerspillt
dirgittiwwerspillt
siginniwwerspillt
Perfekt
echsinniwwerspillt ginn
dubassiwwerspillt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerspillt ginn
mirsinniwwerspillt ginn
dirsiddiwwerspillt ginn
sisinniwwerspillt ginn
Plusquamperfekt
echwariwwerspillt ginn
duwaarsiwwerspillt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerspillt ginn
mirwareniwwerspillt ginn
dirwaartiwwerspillt ginn
siwareniwwerspillt ginn
Futur I
echwäert iwwerspillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif iwwerspillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif iwwerspillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier iwwerspillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ausspillenmspillenermspillenerofspillenmatspillennospillenofspillenopspillenspillenuspillenverspillenvirspillenzerckspillenzouspillen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles