Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zouspillen zuspielen (D)passer (F)
Stammformen zouspillenspillt zouzougespillt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (zou-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echspillen zou
duspills zou
hien/si,hatt/etspillt zou
mirspillen zou
dirspillt zou
sispillen zou
Perfekt
echhunnzougespillt
duhueszougespillt
hien/si,hatt/ethuetzougespillt
mirhunnzougespillt
dirhuttzougespillt
sihunnzougespillt
Plusquamperfekt
echhatzougespillt
duhaszougespillt
hien/si,hatt/ethatzougespillt
mirhatenzougespillt
dirhatzougespillt
sihatenzougespillt
Futur I
echwäert zouspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougespillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzouspillen
dugéifszouspillen
hien/si,hatt/etgéifzouspillen
mirgéifenzouspillen
dirgéiftzouspillen
sigéifenzouspillen
Konjunktiv II Perfekt
echhttzougespillt
duhsszougespillt
hien/si,hatt/ethttzougespillt
mirhttenzougespillt
dirhttzougespillt
sihttenzougespillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularspill zou!
Pluralspillt zou!
zougespillt
zouspillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzougespillt
dugësszougespillt
hie/si,hatt/etgëttzougespillt
mirginnzougespillt
dirgittzougespillt
siginnzougespillt
Perfekt
echsinnzougespillt ginn
dubasszougespillt ginn
hien/si,hatt/etasszougespillt ginn
mirsinnzougespillt ginn
dirsiddzougespillt ginn
sisinnzougespillt ginn
Plusquamperfekt
echwarzougespillt ginn
duwaarszougespillt ginn
hien/si,hatt/etwarzougespillt ginn
mirwarenzougespillt ginn
dirwaartzougespillt ginn
siwarenzougespillt ginn
Futur I
echwäert zougespillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougespillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif zougespillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif zougespillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zougespillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ausspillenmspillenermspillenerofspilleniwwerspillenmatspillennospillenofspillenopspillenspillenuspillenverspillenvirspillenzerckspillen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles