Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
spiritualiséieren vergeistigen (D) – spiritualiser (F)
Stammformen spiritualiséierenspiritualiséiertspiritualiséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echspiritualiséieren
duspiritualiséiers
hien/si,hatt/etspiritualiséiert
mirspiritualiséieren
dirspiritualiséiert
sispiritualiséieren
Perfekt
echhuspiritualiséiert
duhuesspiritualiséiert
hien/si,hatt/ethuetspiritualiséiert
mirhuspiritualiséiert
dirhuttspiritualiséiert
sihuspiritualiséiert
Plusquamperfekt
echhatspiritualiséiert
duhasspiritualiséiert
hien/si,hatt/ethatspiritualiséiert
mirhatespiritualiséiert
dirhatspiritualiséiert
sihatespiritualiséiert
Futur I
echwäert spiritualiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spiritualiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifspiritualiséieren
dugéifsspiritualiséieren
hien/si,hatt/etgéifspiritualiséieren
mirgéifespiritualiséieren
dirgéiftspiritualiséieren
sigéifespiritualiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättspiritualiséiert
duhässspiritualiséiert
hien/si,hatt/ethättspiritualiséiert
mirhättespiritualiséiert
dirhättspiritualiséiert
sihättespiritualiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularspiritualiséier!
Pluralspiritualiséiert!
spiritualiséiert
spiritualiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgispiritualiséiert
dugëssspiritualiséiert
hie/si,hatt/etgëttspiritualiséiert
mirgispiritualiséiert
dirgittspiritualiséiert
sigispiritualiséiert
Perfekt
echsispiritualiséiert ginn
dubassspiritualiséiert ginn
hien/si,hatt/etassspiritualiséiert ginn
mirsispiritualiséiert ginn
dirsiddspiritualiséiert ginn
sisispiritualiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarspiritualiséiert ginn
duwaarsspiritualiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarspiritualiséiert ginn
mirwarespiritualiséiert ginn
dirwaartspiritualiséiert ginn
siwarespiritualiséiert ginn
Futur I
echwäert spiritualiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spiritualiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif spiritualiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif spiritualiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier spiritualiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles